Pursaklar Haberleri | Pursaklar Haber Portalı
Ankara 7°

Ukrayna, savaş başlangıcından beri ilk kez askeri kayıp sayısını açıkladı

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın istihbaratına göre, son iki yılda yaklaşık 350 bin Rus askeri personeli öldürüldü ya da yaralandı.

photo

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın güncel istihbaratına göre, geçen iki yıl içinde Rusya'nın askeri personeli üzerinde ciddi kayıplar yaşandığı bildiriliyor; tahmini olarak 350 bin Rus askeri ya öldü ya da yaralandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus işgalinin başlangıcından bu yana ülkelerinde toplam 31 bin asker kaybı yaşandığını açıkladı. Zelenskiy, "Ukrayna Yıl 2024" forumundaki konuşmasında, bu rakamın gerçek boyutlarına vurgu yaparak, Rus lider Putin ve çevresinin yalanlarına karşı durdu. Ayrıca, yaz aylarında girişilen ve başarısız olan karşı saldırı planlarının Rusya tarafından ele geçirildiğini belirtti, ancak detayları paylaşmadı.

Ukrayna, devam eden savaşta yaşadıkları kayıpları ilk kez resmi olarak açıklarken, Zelenskiy yaralı ya da kayıp asker sayısını, Rusya'nın planlamasına yardımcı olabileceği gerekçesiyle belirtmedi. İngiltere'nin istihbarat raporu, Rusya'nın son iki yılda ciddi kayıplarla karşılaştığını gösteriyor ve bu durum, bölgedeki askeri dinamikleri etkileyebilir.

Bu haber 143 kez okundu - Son Güncelleme: 25.02.2024 21:17:33

Yorumlar

Ukrayna, savaş başlangıcından beri ilk kez askeri kayıp sayısını açıkladı haberi ile ilgili yazılan yorumlar