Pursaklar Haberleri | Pursaklar Haber Portalı
Ankara 7°

Seçim Yasakları Açıklandı: İşte Detaylar

İletişim Başkanlığı Dezenfarmasyonla Mücadele Merkezi, Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen, 31 Mart yerel seçimleri için geçerli olacak seçim yasaklarını açıkladı.

photo

Bu duyuru, seçim sürecinde kamuoyunu bilgilendirmek ve adaylar ile seçmenler arasında adil bir ortamın sağlanmasını amaçlamaktadır. Yasaklar, seçim sürecinin adil ve şeffaf bir şekilde geçmesini sağlama hedefiyle belirlenmiştir. Bu önlemler, seçim sürecinin güvenilirliği ve demokratik doğruluğu için önemli bir adımdır.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen seçim yasakları, 31 Mart 2024 tarihinde saat sabah 06.00 itibarıyla uygulanmaya başlanacak ve gece yarısı saat 00.00 itibarıyla sona erecek. Seçim günü uygulanacak yasaklar şu şekilde: Oy verme süresince kahvehane, kıraathane, kafe ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacaktır. Eğlence yeri niteliği taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecektir.

06.00'dan 00.00'a kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacaktır. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah (TCK’nin 6. maddesine göre silah statüsünde olan tüm cisimler) taşıyamayacaktır. Seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecektir.

Saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacaktır. Saat 18.00 ile 21.00 arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecektir. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak ancak YSK'nin gerek görmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecektir.

Bu haber 237 kez okundu - Son Güncelleme: 14.03.2024 20:16:52

Yorumlar

Seçim Yasakları Açıklandı: İşte Detaylar haberi ile ilgili yazılan yorumlar